Title: primjer nastavnog sata u knji
1Ex librisŠkole likovnih umjetnosti u Splitu
- primjer nastavnog sata u knjižnici
-
- Elvira Katic
- Zadar, 27. ožujka 2007.
-
2Priprema nastavnog sata
- ŠKOLA Klasicna gimnazija Ivana Pavla II. s
pravom javnosti u Zadru - USMJERENJE gimnazija
- UZRAST svi razredi
- NASTAVNI PREDMET Informacijska pismenost
- NASTAVNA CJELINA Povijest knjige (knjižnica)
- NASTAVNA JEDINICA Ex libris
- KORELACIJA PREDMETA hrvatski jezik i
književnost, povijest, likovna - umjetnost informatika
- SUDIONICI knjižnicar i ucenici
3Cilj
- CILJ
- Pouciti ucenike samostalnom istraživackom radu
na - zadanu temu i ostvariti suradnju s drugom školom.
4Zadaci
- ZADACI
- Obrazovni Upoznati ucenike s poviješcu knjige i
knjižnica s naglaskom na Ex libris-ima poznatih
osoba i institucija te s poviješcu ŠLU u Splitu
ciju ce izložbu Ex libris-a na nastavnom satu u
knjižnici - razgledati - Funkcionalni korelacijom nastavnih predmeta i
sadržaja te razgledanjem izložbe u knjižnici -
razviti istraživacki pristup u ucenju - uz
korištenje razlicitih izvora znanja i informacija - Odgojni razviti naviku korištenja razlicitih
izvora znanja i svijest o potrebi korištenja
istih izvora upoznati se s kreativnim
stvaralaštvom vršnjaka
5Nastavna sredstva i pomagalaMetodicki oblici
- NASTAVNA SREDSTVA
- PowePoint prezentacija, knjižni i neknjižni
izvori - NASTAVNA POMAGALA
- izložba, referentna zbirka, racunalo, LCD
projektor - METODICKI OBLICI
- izlaganje, istraživanje na izvorima znanja i
informacija, rad u - grupi, pretraživanje interneta, slikanje,
prezentiranje.
6Izvori
- IZVORI ZA KNJIŽNICARA
- literatura, ucenicki radovi, mrežni izvori
- IZVORI ZA UCENIKE
- izložba, rjecnici, leksikoni, enciklopedije,
prirucnici
7ARTIKULACIJA SATA
- I. Uvodni dio II. Glavni dio III. Završni dio
- I. dio ( Najava nastavnog sata)
- Metodicki oblici izlaganje,
prezentiranje - Vrijeme trajanja 15 min
- II. dio (Razgledavanje izložbe rad u skupinama
zadaci za samostalan - kreativan rad)
- Metodicki oblici izlaganje,
objašnjavanje, demonstriranje, upute, - pretraživanje, selektiranje i
odabiranje informacija - Vrijeme trajanja 20 min
- III. dio - završni dio (Prezentacija rezultata
istraživanja i samostalnog rada) - Metodicki oblici izlaganje
prezentiranje, dojmovi - Vrijeme trajanja 10 min
8I. dio nastavnog sata
- UPOZNATI UCENIKE S
- CILJEVIMA I ZADACIMA
- NASTAVNOG SATA
- Ex libris nekad i sad
- Suradnja s drugom školom
- Izrada ex librisa školske
- knjižnice
9EX LIBRIS ex liberknjiga iz knjiga,
vinjeta, naljepnica sadrži ime vlasnika ili
kakav drugi posebni znak(Rjecnik stranih rijeci)
10Izložba je uvijek zbroj
Vrijednosti njene poruke
Vrijednosti izložbe kao oblika/proizvoda
11- Nadgradnja osnovne
- knjižnicne djelatnosti
- Medij komunikacije
- Informacijska vrijednost
Izložba u knjižnici
ZNATIŽELJA, RAZGOVOR, PITANJA, OPAŽANJA, EX
LIBRIS ŠKOLSKE KNJIŽNICE
Ucenicki odgovor
12I. dio nastavnog sata
- Upoznavanje s poviješcu Škole likovnih umjetnosti
u Splitu (osnovane 1907.) - 19 radova ucenika Odjela grafickog dizajna
(mentor Nikola Skokandic, akadem. graficar
koordinator Vanja Škrobica, prof. savjetnik)
13II. dio nastavnog sata(glavni-središnji dio)
- SVI - Razgledavanje izložbe
- Ucenici podijeljeni u grupe
- 1. grupa zadatak - istraživanje ex librisa
na internetu - 2. grupa zadatak - istraživanje povijesti škole
iz koje dolaze ex librisi na izložbi
(www.umjetnicka.com) - 3. grupa zadatak osmisliti i izraditi ex
libris naše knjižnice
14R A Z G L E D A V A N J E
15R A Z G L E D A V A N J E
16- R
- A
- Z
- G
- L
- E
- D
- A
- V
- A
- N
- J
- E
17III. diozavršni dio nastavnog sata
- Prezentacija rezultata istraživanja
- Prezentacija samostalnog rada
- Dojmovi
18Rezultati I. grupe
Rezultati istraživanja I. grupe
- Pretraživanje mrežnih izvora i pronalaženje
najzanimljivijih ex librisa
19Rezultati istraživanja I. grupe
20Rezultati istraživanja I. grupe
21Rezultati istraživanja I. grupe
22Rezultati rada II. grupe
- Škola likovnih umjetnosti u Splitu
- - Osnovana 1907. (preteca joj je bila Javna
risarska dvorana za obrtnike, radnike i šegrte) - Predavaci u školi su bili Emanuel Vidovic, Petar
Senjanovic, Vjekoslav Parac, Dinko Šimunovic i
dr. - Iz ove su škole izašli Ivan Mirkovic, Cata
Dujšin Ribar, Andrija Krstulovic i dr.
23Rezultati rada II. grupe
- Radovi u kombiniranim tehnikama
- Radovi na eko papiru (vlastite izrade)
- Radovi ucenika Andree Botic, Maje Bašic, Pauline
Brcan, Maje Luketa, Blanke Medak, Marijana
Petricevica, Suncice Sartori, Ane Skokandic,
MilenkaTopica, Julijane Turkovic, Daniele
Tonkovic, Lane Vitas, Luke Matulica, Katarine
Pogorelic, Vedrana Maracica, Ljubice Filipovic,
Marine Alilovic, Anamarije Šarac i Tine Bralic. - 7 ucenika s izložbe (gen. 1999./2000.) je
završilo Akademiju likovnih umjetnosti
24Rezultati rada III. grupe
Osmišljavanje likovnog izraza za vlastiti ex
libris
25Osmišljavanje likovnog izraza za vlastiti ex
libris
26Rezultati rada III. grupe
27Dojmovi
Ne postoji ništa gore od infantilnosti i
ogranicenosti u umjetnosti. Nerafiniranost
mladenackih godina dopušta rafiniranoj starosti
umjetnickih umova da pokaže svoju najljepšu
formu, pa i u ogranicenom zadatku za impresiju
a to i pokazuju radovi ex librisa koje sam
vidjela. Impresija je uspjela, zadivljena sam.
Tamara Tomic, IV. raz.
28- Hvala!
- U Zadru, 27. ožujka 2007.