1. Zgodnosc konkursu z podstawa programowa - PowerPoint PPT Presentation

1 / 20
About This Presentation
Title:

1. Zgodnosc konkursu z podstawa programowa

Description:

title: scenariusz konkursu gastronomiczno - j zykowego dla szko y ponadgimnazjalnej przeprowadzonego w zespole szk zawodowych w mr gowie – PowerPoint PPT presentation

Number of Views:67
Avg rating:3.0/5.0
Slides: 21
Provided by: Drez2
Category:

less

Transcript and Presenter's Notes

Title: 1. Zgodnosc konkursu z podstawa programowa


1
  • SCENARIUSZ KONKURSU
  • GASTRONOMICZNO - JEZYKOWEGO
  • DLA SZKOLY PONADGIMNAZJALNEJ
  • PRZEPROWADZONEGO W ZESPOLE SZKÓL ZAWODOWYCH
  • W MRAGOWIE

Pomysl i opracowanie
Grazyna Kielczewska-
nauczyciel przedmiotów zawodowych
gastronomicznych
Krystyna Drezek- nauczyciel jezyka niemieckiego
Oprawa fotograficzna
Krzysztof Bruderek-
nauczyciel historii
  • 1. Zgodnosc konkursu z podstawa programowa
  • 2. Wstep
  • 3. I Miedzyszkolny Konkurs Gastronomiczno-Jezykowy
  • Zalozenia metodyczne
  • Przewidywane osiagniecia i efekty pracy uczniów
  • Przebieg
  • Uczestnicy
  • Regulamin

2
ZGODNOSC KONKURSU Z PODSTAWA PROGRAMOWA
  • Propozycja realizacji konkursu gastronomiczno -
    jezykowego dla szkoly ponadgimnazjalnej jest
    zgodna z zalozeniami, celami i tresciami
    zawartymi w podstawie programowej ksztalcenia
    ogólnego dla gimnazjów i szkól ponadgimnazjalnych,
    których ukonczenie umozliwia uzyskanie
    swiadectwa dojrzalosci po zdaniu egzaminu
    maturalnego, opublikowanego w Rozporzadzenie
    Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia
    2008 r. w sprawie podstawy programowej
    wychowania przedszkolnego oraz ksztalcenia
    ogólnego w poszczególnych typach szkól (Dziennik
    Ustaw z dnia 15 stycznia 2009 r. Nr 4, poz. 17).


3
Wstep
Jedna z wazniejszych cech nowej, zreformowanej polskiej szkoly powinno byc nauczanie zintegrowane, ukazujace uczniom swiat calosciowo, a nie poprzez fragmentaryczna wiedze przedmiotowa, oraz takie nauczanie, które lepiej przygotowuje uczniów do funkcjonowania we wspólczesnym swiecie. Miedzyprzedmiotowa integracja w szkole zawodowej i technikum zaspokaja nie tylko potrzeby uczniów, ale równiez w pelni realizuje oczekiwania spoleczne dobre przygotowanie do pracy oraz do zycia w ustawicznie zmieniajacych sie warunkach. Liczne przedmioty zawodowe gastronomiczne sa zródlem wielu tematów i zagadnien, które w naturalny sposób moga byc wykorzystane podczas lekcji jezykowej lub odwrotnie, jezyk obcy mozna wprowadzic do lekcji przedmiotu zawodowego, w czasie której mozna go stosowac w naturalnym kontekscie i sytuacji. Majac na uwadze fakt, ze przyszly absolwent szkoly zawodowej czy technikum gastronomicznego powinien posiadac nie tylko wyksztalcenie zawodowe, lecz równiez ogólne w tym znajomosc jezyków obcych nalezaloby poszukac sposobów interdyscyplinarnego powiazania tych dziedzin. Prowadzenie zajec z przedmiotu zawodowego gastronomicznego w technikum gastronomicznym mozna polaczyc z nauczaniem jezyka obcego. W czasie lekcji do materialu z zakresu przedmiotu zawodowego gastronomicznego zostaje wbudowana okreslona partia specjalistycznego materialu leksykalnego bezposrednio dotyczaca okreslonego tematu i polaczona z wykorzystaniem wiedzy, która uczniowie posiadaja z zakresu jezyka niemieckiego ogólnego i zawodowego. Lekcja zachowuje strukture i charakter lekcji przedmiotu zawodowego gastronomicznego, lecz posiada takze elementy jezykowe podane w odpowiedniej proporcji (lub odwrotnie). Uczniowie odnosza dwojaka korzysc. Po pierwsze wzbogacaja wiedze zawodowa, a po drugie zdobywaja dodatkowa wiedze jezykowa. Jednym z przykladów integracji nauczania jezyka obcego z przedmiotami zawodowymi gastronomicznymi moze byc zorganizowany przez nauczycieli naszej szkoly I Miedzyszkolny Konkurs Gastronomiczno Jezykowy.

4
  • I MIEDZYSZKOLNY KONKURS
  • GASTRONOMICZNO-JEZYKOWY
  • Czas trwania 6 godzin lekcyjnych

5
  • 1. Zalozenia metodyczne
  • Cele
  • Metody nauczania
  • Formy pracy
  • Srodki dydaktyczne
  • 2. Przewidywane osiagniecia i efekty pracy
    uczniów
  • 3. Przebieg
  • 4. Uczestnicy
  • 5. Regulamin

6
CELE
  • Propagowanie sztuki kulinarnej, nie tylko w
    ramach lekcji przedmiotów zawodowych i jezyków
    obcych
  • Rozpowszechnianie potraw kuchni róznych narodów
  • Poznanie zwiazanego z obróbka wstepna, cieplna,
    sposobem przygotowania, podania i prezentacji
  • Utrwalenie wczesniej poznanych nazw artykulów
    spozywczych
  • Opanowanie slownictwa fachowego i struktur
    gramatycznych (np. strony biernej)
  • charakterystycznych dla jezyka zawodowego
  • Rozwijanie kompetencji komunikacyjnej
  • Konfrontacja mozliwosci i umiejetnosci uczniów z
    róznych szkól naszego regionu
  • Podnoszenie poziomu ksztalcenia zawodowego
  • Wspieranie rozwoju zawodowego ucznia zdolnego
  • Motywowanie uczniów do zdobywania wiedzy i
    umiejetnosci ponadprogramowych
  • Integracja szkoly ze srodowiskiem lokalnym, co
    powoduje lepsze zaspokajanie lokalnych potrzeb
    edukacyjnych mlodziezy
  • Umiejetne wykorzystanie surowców i dbalosc o
    srodowisko naturalne
  • Zapoznanie z GHP i GMP ( Dobra Praktyka
    Higieniczna i Dobra Praktyka Produkcyjna)
  • Przestrzeganie zasad BHP

7
METODY
  • opis
  • samodzielna praca
  • objasnienie
  • metoda zajec praktycznych
  • pokaz

8
FORMY PRACY
  • praca indywidualna

9
SRODKI DYDAKTYCZNE
  • sprzet znajdujacy sie w pracowni gastronomicznej
  • produkty spozywcze

10
Przewidywane osiagniecia i efekty pracy uczniów
  • Umiejetnosc samodzielnego wykonywania potrawy.
  • Umiejetnosc wykorzystania nowoczesnych procesów
    technologicznych.
  • Umiejetnosc prezentacji potrawy zarówno od strony
    gastronomicznej jak i jezykowej.
  • Znajomosc slownictwa, struktur gramatycznych i
    jezykowych w czasie prezentacji.
  • Plynnosc, poprawnosc wymowy i intonacji.
  • Nawiazanie wspólpracy z innymi szkolami.
  • Mozliwosc skonfrontowania swoich wiadomosci i
    umiejetnosci z umiejetnosciami uczniów z innych
    szkól.
  • Umozliwienie uczniom zarówno technikum
    gastronomicznego jak i szkoly zawodowej wspólnego
    udzialu w konkursie.
  • Opanowanie umiejetnosci kompetencji zawodowych i
    jezykowych szczególnie kompetencji komunikowania
    sie.
  • Zdolnosc wykorzystania przez uczniów nabytych
    wiadomosci i umiejetnosci w pózniejszym egzaminie
    zawodowym

11
PRZEBIEG KONKURSU
  • Trzy miesiace wczesniej zostal opracowany
    regulamin konkursu. Nastepnie przeslano
    opracowany regulamin do róznych szkól i
    przekazano uczniom informacje o odbywajacym sie
    konkursie.
  • Glównym zadaniem uczniów bylo zgloszenie
    sie do konkursu, wyszukiwanie odpowiedniej,
    zgodnej z regulaminem potrawy. Nastepnie
    uczniowie musieli przetlumaczyc przepis na
    wybrana potrawe i przygotowac sie do prezentacji
    w jezyku angielskim lub niemieckim. Glównym
    zalozeniem bylo opanowanie pamieciowe danego
    przepisu.
  • Jednym z etapów na terenie naszej szkoly
    byl Szkolny Konkurs Gastronomiczno Jezykowy.
    Byly to eliminacje do odbywajacego sie pózniej
    konkursu miedzyszkolnego.
  • Dnia 30 marca 2010 r. Zespól Szkól
    Zawodowych w Mragowie zorganizowal I
    Miedzyszkolny Konkurs Gastronomiczno Jezykowy.
    Konkurs odbyl sie w kategorii Potrawy pólmiesne

12
1.Wprowadzenie
  • Powitanie uczestników konkursu.
  • Przypomnienie regulaminu.
  • Przedstawienie komisji
  • (czesc gastronomiczna)
  • Losowanie stanowisk pracy.

13
2. Praktyczne wykonywanie przez uczniów potraw
konkursowych
  • Indywidualna praca uczniów.
  • Monitorowanie przebiegu czesci I konkursu przez
    komisje oceniajaca wykonanie i prace uczniów.
  • Sprzatanie stanowisk pracy.

14
3. Prezentacja potraw
  • Ekspozycja wykonanych przez uczniów potraw,
    estetyka podania
  • Pokaz Kuchni Rosyjskiej przygotowany przez
    uczniów Technikum Zywienia i Gospodarstwa Domowego

15
4. Prezentacja jezykowa
  • Przedstawienie komisji jezykowej.
  • Pelen opis procesu przygotowania potrawy w
    wybranym jezyku.

16
5. Ocena pracy uczniów przez komisje
  • Obrady komisji
  • Przyznawanie punktów za najlepsza potrawe.
  • Przyznawanie punktów za najefektywniejsza
    prezentacje jezykowa.
  • Przyznanie nagród laureatom konkursu.

17
6. Zakonczenie konkursu
  • Wreczenie dyplomów z podziekowaniami sponsorom za
    ufundowanie nagród.
  • Wreczenie dyplomów z podziekowaniami za
    przygotowanie uczniów do udzialu w konkursie.
  • Wreczenie nagród laureatom konkursu i upominków
    wszystkim uczniom bioracym udzial w konkursie.

18
UCZESTNICY
  • I. Zespól Szkól Zawodowych w Gizycku
  • II. Zespól Szkól nr 2 im. Wladyslawa Jagielly w
    Mragowie
  • III. Zespól Szkól Licealnych i Zawodowych w
    Karolewie
  • IV. Zespól Szkól Zawodowych w Mragowie

19
REGULAMIN
Konkurs ma formule otwarta, czyli moga w nim wziac udzial wszyscy uczniowie szkól ponadgimnazjalnych o profilu gastronomicznym. Konkurs organizowany jest w pracowni gastronomicznej (sala nr 200) Zespolu Szkól Zawodowych w Mragowie w dniu 30 marca 2010 r., obejmujacy samodzielne wykonanie wybranej potrawy Kategoria Potrawy pólmiesne Uczen wraz z opiekunem dokonuja samodzielnie wyboru surowców i dodatków skladajacych sie na okreslona potrawe. Koszty surowców oraz przejazdu uczestnicy konkursu pokrywaja we wlasnym zakresie. Organizatorzy I Miedzyszkolnego Konkursu Gastronomiczno Jezykowego rezygnuja ze spotkania organizacyjnego, którego celem bylo ustalenie tematu. Prosimy o wytypowanie czterech uczniów - dwóch uczniów z jezyka niemieckiego - dwóch uczniów z jezyka angielskiego Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 01 marca 2010 r. Czas na wykonanie zadania -2,5 godziny, lacznie z przygotowaniem i prezentacja swojej potrawy. Uczestnik konkursu bedzie wykonywal potrawe w ilosci 4 porcji wraz z dodatkami Uczestnik powinien posiadac przy sobie aktualna ksiazeczke zdrowia oraz kompletny strój kucharza Po skonczonej pracy uczestnicy porzadkuja swoje stanowisko pracy W trakcie trwania konkursu uczen zobowiazany jest do przestrzegania przepisów bhp Osoby biorace udzial w konkursie nie moga korzystac z pomocy innych osób Uczestnicy przywoza ze soba surowce potrzebne do wykonania potrawy konkursowej. Wyposazenie - sprzet znajdujacy sie w pracowni gastronomicznej - mozliwosc przywiezienia ze soba swojego sprzetu i naczyn do prezentacji - o ewentualna pomoc uczestnicy konkursu moga sie zwrócic do uczniów wyznaczonych przez organizatorów. Zasady oceniania Uczestnicy beda oceniani indywidualnie przez komisje Sklad komisji zostanie ustalony w pózniejszym terminie. Oceniac bedzie Regulamin gastronomii stopien trudnosci wykonywanej potrawy, pomyslowosc, sprawnosc w sporzadzaniu potrawy, przygotowanie stanowiska pracy, ekonomiczne wykorzystanie surowca, prawidlowosc przebiegu procesu technologicznego, estetyke, cechy organoleptyczne potrawy. Regulamin prezentacji jezykowej Prezentacja powinna zawierac -Pelny opis procesu przygotowania potrawy -Zachowany logiczny porzadek -Dobry poziom znajomosci slownictwa, struktur gramatycznych i jezykowych, nieliczne bledy jezykowe, -wypowiedz powinna byc plynna -stosowanie poprawnej wymowy i intonacji Prezentacja powinna skladac sie z 3 czesci 1. Wstep - produkty, zródlo, historia potrawy 2. Rozwiniecie - proces przygotowania potrawy 3. Walory smakowe i zdrowotne potrawy, dlaczego ta potrawa zostala wybrana Oceniana bedzie 1. Prezentacja tematu (6pkt) 2. Umiejetnosci jezykowe(3pkt) 3. Zaprezentowanie potrawy z pamieci - mozna korzystac z notatek (1pkt) Ocena koncowa suma punktów z gastronomii plus suma punktów z prezentacji jezykowej. Opiekunowie nie biora udzialu w ocenianiu! Nagrody Przewidziane sa nagrody rzeczowe za I miejsca oraz dyplomy za udzial. Dokumentowanie przebiegu konkursu Komisja Konkursowa oglosi wyniki koncowe na podstawie protokolu z przebiegu konkursu.

20
INFORMACJA O KONKURSIE
  • I MIEDZYSZKOLNY KONKURS GASTRONOMICZNO -
    JEZYKOWY
  • ORGANIZOWANY PRZEZ ZESPÓL SZKÓL ZAWODOWYCH W
    MRAGOWIE
  • Harmonogram dnia konkursowego 30 marca 2010r.
  • 8.00 8.15 przyjazd uczestników konkursu wraz z
    opiekunami
  • 8.15 wspólne sniadanie
  • 8.45 losowanie stanowisk pracy
  • 9.00 wykonywanie potraw konkursowych
  • 11.00 12.30 prezentacja potraw
  • 12.30 - praca komisji konkursowej
  • ok. godziny 13.00 uroczyste zakonczenie konkursu
  • - ogloszenie wyników
  • - wreczenie nagród
  • - degustacja potraw
  • - podziekowania.

  • SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Write a Comment
User Comments (0)
About PowerShow.com